Храносмилателната система разгражда храната до хранителни вещества и енергия, които тялото може да използва. Някои видове храна могат да помогнат храносмилателния процес, а други да го затруднят. Определени видове храни или внезапните промени в начина на хранене могат да доведат до проблеми с храносмилането.
При някои хора храносмилателните проблеми могат да доведат до симптоми, като например:
- подуване на корема
- газове
- запек
- диария
- гадене
- повръщане
- киселини в стомаха
Веднага след като храната навлезе в тялото през устата, започва процесът на храносмилане. Някои храни подпомагат етапите на храносмилането в стомаха, а други в червата. Фибрите, например, са от съществено значение за протичането на ефективното храносмилане като цяло. Пиенето на вода също е много важно, тъй като комбинацията от вода и фибри подпомага процеса на естествено изхвърляне на токсините от тялото.
Храни, които подпомагат храносмилането
Специфичните храни, които са полезни за храносмилането, включват:
ДЖИНДЖИФИЛ
Коренът от джинджифил намалява подуването на корема и действа положително върху други храносмилателни проблеми. Сушеният джинджифил на прах е отлична подправка за овкусяване на ястия, а с няколко резенчета корен от джинджифил може да се направи страхотен чай.
Избирайте качествен био сертифициран джинджифил на прах за ароматизиране на ястия, а за чай избирайте пресен корен от джинджифил.
НЕНАСИТЕНИ МАЗНИНИ
Този вид мазнини помага на тялото да абсорбира витамини, също се комбинира добре и с фибрите, подпомагайки движението на червата.
Зехтинът, авокадото, ядките и семената са добър източник на ненаситени мазнини. Винаги консумирайте мазнини умерено. При възрастен, който спазва диета с 2000 калории на ден, например, приемът на мазнини не трябва да надвишава 77 грама дневно.
ЗЕЛЕНЧУЦИ
Зеленчуците са изключително богати на фибри, които както споменахме по-горе, са важно хранително вещество за храносмилането. Фибрите стимулират червата да изхвърлят изпражненията от тялото, а този процес е много важен за здравето на храносмилателната система.
Кората на зеленчуците често съдържа повече фибри от останалата им част и затова е най-добре да се консумират цели. Някои зеленчуци с кора, богата на фибри, са картофи, боб и бобови растения.
ПЛОДОВЕ
Плодовете също са богати на фибри, съдържат още витамини и минерали, които са полезни за храносмилането, като например витамин С и калий. Плодове като ябълки, портокали и банани са богати на хранителни вещества и биха могли да помогнат при храносмилането.
ПЪЛНОЗЪРНЕСТИ ХРАНИ
Пълнозърнестите храни също имат високо съдържание на фибри. Тялото разгражда пълнозърнестите храни сравнително бавно, което влияе върху контрола на нивата на кръвната захар.
Винаги избирайте пълнозърнести храни.
КИСЕЛО МЛЯКО
Истинското натурално кисело мляко съдържа пробиотици. Това са живи бактерии и дрожди, които да имат изключителни ползи за храносмилателната система и нейната ефективно протичаща дейност.
КЕФИР
Кефирът е ферментирала млечна напитка, която също съдържа пробиотици. Както бе споменато по-горе, те могат да насърчат по-добро храносмилане и здравето на червата.
ЗЕЛЕНОЛИСТНИ ЗЕЛЕНЧУЦИ
Зеленолистните зеленчуци са богати на хранителни вещества, полезни за храносмилането.
Според статия в списанието Nature Chemical Biology, тези зеленчуци също съдържат сулфохиновоза. Това е вид захар, с която се хранят полезните бактерии в стомаха, като по този начин насърчава храносмилането.
Кои храни да избягваме
Въпреки че умерената консумация важи за всеки вид храна, някои видове не са толкова полезни за храносмилането.
Има храни и напитки, които увеличават риска от подуване на корема, киселини и диария. Примерите за това включват:
- изкуствени подсладители
- газирани напитки
- рафинирани въглехидрати, като бял хляб и тестени
- алкохол
- мляко
- храни с високо съдържание на наситени мазнини, като сирене и сметана
- кафе и други напитки, съдържащи кофеин
- пикантни храни
- преработени месни продукти: салами, кайми и т.н
- така наречената боклучлива храна
Някои навици също могат да възпрепятстват храносмилането. Те включват прекалено бързото ядене и лягане веднага след това.
Храносмилателната система се затруднява да обработи големи количества храна, така че е най-добре да се правят няколко малки хранения, вместо едно голямо.
Храносмилателната система на всеки човек е различна. Например, някои хора могат да имат хранителна непоносимост и алергии, докато други не. Хората, които имат храносмилателни проблеми е хубаво да си водят хранителен дневник, за да могат да идентифицират кои храни и напитки предизвикват тези проблеми.
Източник: www.zdravei.org
1 Коментар
Мирослава
03.10.2021Благодаря за полезната ИНФОРМАЦИЯ!БЪДЕТЕ ЗДРАВИ!!